سیستم لحاف بتنی UniFlex

سیستم لحاف بتنی یک روش برای ساخت سازه های هیدرولیکی است که جایگزین سیستم های سنتی نظیر استفاده از سنگ چینی و ژئوتکستایل برای محافظت فرسایش ساحلی و یا ساخت بسترهای ضد فرسایش شده است. این سیستم شامل دو لایه ژئوتکستایل بافته با مقاومت کششی بالا می باشد که به روش ویژه ای به هم دوخته می شوند. سیستم های مبتنی بر این نوع ژئوتکستایل ها با اشکال و روش های گوناگون در پروژه های هیدرولیکی مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به شرایط هر پروژه، ژئوتکستایل های بافته یا نابافته به صورت یک لایه جهت کنترل فرسایش های هیدرولیکی به طور گسترده استفاده می شوند. یکی از روش های کاربرد ژئوتکستایل های مقاومت بالا در پروژه های هیدرولیکی ایجاد محفظه هایی است که توسط آب، هوا، ماسه ، مواد لایروبی و یا دوغاب بتن پر می شوند.

کاربرد عمده این محصول محافظت از شیب ها و بستر رودخانه ها در محل هایی است که فشار آب منفذی بالا و شرایط بستر نامناسب است .همچنین این سیستم میتواند به عنوان یک گزینه مناسب کنترل فرسایش در بسترهای شیب دار مطرح گردد.

هدف اساسی اجرای Uniflex   ایجاد یک سیستم مقاوم در برابر فشارهای هیدرواستاتیک زیاد می باشد. این مهم با وزن بالا و قابلیت انعطاف پذیری و تحمل نشست ها و فشارهای بالازدگی آب تأمین می گردد.

Uniflex یک سیستم همواره مقاوم در برابر فشارهای هیدرواستاتیک است. کاربرد آن در لاینینگ شیب ها و بدنه کانال ها ، مسیل ها، دیواره رودخانه ها، آبراه ها، دریاچه ها و مخازن، محافظت سواحل و نیز محافظ لوله ها در زیر آب می باشد. با اجرای این سیستم، محافظ دیواره سواحل در امواج و سرعت بالای جریان تأمین می گردد. حتی این سیستم در ساخت سدهای محافظ در برابر سیلاب و طوفان های فصلی یکی از بهترین گزینه محسوب می شود.

لحاف بتنی بر روی بسترهای خاکی و در شرایط مختلف قابل اجرا بوده و به علت خاصیت انعطاف پذیری و مقاومت کششی بالا مانع نشست های نا متقارن خاک بستر می شود . لحاف بتنی UniFlex با بتن با مقاومت فشاری بالا پر می گردد . بتنی که در داخل لحاف بتنی استفاده می شود باید دارای اسلامپ بالا باشد. این محصول از دو لایه پارچه با استحکام بالا در دو نوع Uniflex Filter Point و Uniflex Uniform طراحی و تولید می شود. بدلیل استفاده از نخ پلی استر با استحکام بالا، مقاومت سایشی بسیار بالا و مقاومت در برابر اشعه UV طولانی مدت ( بیش از 50 سال) دارد . سازه کنترل فرسایش UniFlex  (لحاف بتنی) هم در محیط خشک و هم در محیط تر و در زیر آب می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در لحاف بتنی از نوع  Uniflex Uniform پس از تزریق بتن، یک پوشش بتنی با سطح نسبتاً صاف و نفوذ پذیری بسیار کم برای کنترل فرسایش بدست آید. در این قالب، فاصله میان دو لایه ژئوتکستایل بافته توسط رشته های آزاد کنترل می شود.

در لحاف بتنی از نوع Uniflex Filter Point پس از تزریق بتن، یک پوشش بتنی نفوذ پذیر برای کنترل فرسایش بدست می آید.در این قالب، دو لایه ژئوتکستایل بافته در نقاطی به یکدیگر متصل شده اند و فاصله بین نقاط فیلتر، ضخامت پوشش بتنی را مشخص می نماید.

 

این محصول از دو لایه پارچه با استحکام بالا در دو نوع Uniflex Filter Point و Uniflex Uniform طراحی و تولید می شود. بدلیل استفاده از نخ پلی استر با استحکام بالا، مقاومت سایشی بسیار بالا و مقاومت در برابر اشعه UV طولانی مدت ( بیش از 50 سال) دارد . سازه کنترل فرسایش UniFlex  (لحاف بتنی) هم در محیط خشک و هم در محیط تر و در زیر آب می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

  • مشخصات لحاف بتنی و ژئوتکستایل :

 

  • لحاف بتنی شامل دو لایه ژئوتکستایل بافته شده با مقاومت کششی بالا با دوخت محکم به هم با استفاده از رشته هایی از جنس پلی آمید، ساختار یک قالب بالش گونه را تشکیل داده که نهایتاً با بتن پر می شود. عرض لحاف بتنی عموماً 6/3 متر تا 5 متر می باشد.
  • ژئوتکستایل فیلتراسیون جهت استفاده در رگلاژ سطوح بتنی پایدار از نوع نابافته سوزن خورده و جنس 100% پلی پروپیلن با مواد اولیه اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. عرض ژئوتکستایل نابافته عموماً 2/3 متر تا 5/6 متر می باشد.
  • لحاف بتنی و ژئوتکستایل فیلتراسیون باید طبق استانداردهای ISO و ASTM مورد آزمایش قرار گرفته باشد.
  • لحاف بتنی دارای نقاط فیلتر با ابعاد حدود 4×4 سانتیمتر مربع می باشد . جانمایی نقاط فیلتر باید به صورتی باشد که امکان تزریق بتن در آن وجود داشته باشد و عملکرد انعطاف پذیر لحاف بتنی را امکان پذیر کند.
  • ضخامت نهایی لحاف بتنی پس از بتن ریزی بسته به نوع محصول از 10 تا 30 سانتیمتر خواهد بود. ضخامت ژئوتکستایل نابافته باید حداقل 4 میلیمتر باشد.

مراحل اجرا

  1.  آماده سازی بستر
  2.  آماده سازی ژئوتکستایل نابافته و پهن کردن آنها روی ترانشه
  3.  آماده سازی لحاف بتنی و پهن کردن آنها روی ترانشه
  4.  مراحل ساخت و پمپ کردن بتن در داخل لحاف بتنی

 

TOP