تونل راه آهن تهران – تبریز

هدف : آب‌بندی و زهکشی دیوار‌ها و سقف تونل با استفاده از ژئوممبرین HDPE و شبکه زهکش سه بعدی
محصولات :
JUTA : Junifol – HDPE-Geomembrane 1.5mm ……. 28000 m .1- ورق ژئوممبرین
CETCO : Voltex………………………………………………. 2000 m .2- پوشش عایق بنتونیتی
ATLANTIS: Drainage Cell 30mm……………………. 7000 m .3- شبکه زهکش سه بعدی

سطح ایزولاسیون:      30000مترمربع    سطح زهکشی : ۷000 مترمربع
کارفرما : راه آهن جمهوری اسلامی ایران
مشاور : ساحل
مدیر طرح : مترا سامان
پیمانکاران اصلی : گروه تخصصی شهید رجائی و موسسه مهندسی رهاب
تامین کننده مصالح : شرکت مانا صنعت بهین
معرفی پروژه

با توجه به عبور مسیر راه آهن از محیطهای پرتراکم شهری در مناطق جنوبی شهر تهران و وجود مخاطرات گوناگون برای مسافرین و همچنین ساکنین محدوده گذر مسیر راه آهن، اجرای طرح احداث تونل راه آهن تهران – تبریز و انتقال ریل راه آهن به زیر زمین از اهمیت بسزایی برخوردار بود. بر همین اساس طرح احداث تونل مذکور به صورت کند و کاو(Cut & Cover) به طول حدود 10 کیلومتر و با عرض حدود 28 متر به اجرا در آمد.
با توجه به احداث این تونل در محدوده شهری و پر تراکم ، اجرای سیستم زهکش و آب بند مناسب جهت جمع آوری و انتقال جریان آبهای سطحی و زیر سطحی و همچنین ایجاد سطح نفوذ ناپذیر جهت جلوگیری از نفوذ آب به داخل تونل ضروری مینمود. برهمین اساس و با مد نظر قراردادن شرایط خاص پروژه، پیشنهاد بکارگیری شبکه زهکش سه بعدی ATLANTIS با توجه به مقاومت فشاری بالا و میزان گذردهی بسیار مناسب در کنار سرعت اجرای بسیار بالا به عنوان جایگزین قلوه ریزی و مصالح زهکش سنتی مطرح و مورد تایید قرار گرفت که درنهایت این محصول بعنوان زهکش پشت دیواره های تونل استفاده شد.
در بخش آب بندی نیز با عنایت به قابلیتهای ورق زئوممبرین پلی اتیلنی بویژه مقاومت شیمیایی بسیار مناسب در برابر طیف وسیعی از سیالات حتی حاوی مواد هیدروکربنی و فاضلاب همراه با سرعت بالای اجرای این محصول بواسطه عرض 8 متر، استفاده از این ورق نیز مورد تایید قرار گرفت.
خاطر نشان می شود با توجه به پایین بودن تراز آبهای زیرزمینی در محدوده احداث تونل، ورق ژئوممبرین پلی اتیلنی پس از اجرای لایه اول ژئوتکستایل بر روی دال بتنی سقف و پیش از اجرای لایه دوم ژئوتکستایل محافظ با امتداد 2 متر بر روی دیوار های عمودی طرفین اجرا شده است.

تونل نیایش

هدف : زهکشی و آب بندی بخش شرقی تونل نیایش
محصولات :
1. دیسک pvc 120،000عدد PVC Disc 8mm Impertek: Ribbed
2. جعبه تقسیم 40 عدد Renolit : Junction BOX
3. شلنگ تزریق 11mm 700 متر طول : Reinjectable hose 11mm Predinax 11
4. شلنگ تزریق 19mm متر طول Predimax 19: Reinjectable hose 19mm
5. ورق ژئوممبرین PVC با لایه هشدار 30،000 متر مربع
RENOLIT: PVC Membrome ALKORPLAN 35041B2-2.00mm-Signal Layer
6. ژئوممبرین شانه تخم مرغی 15،000 متر مربع
Interplast :Dimple Sheet – ISO Drain 8mm – DIAGONAL

طول قطاع در بخشهای مختلف : 29 متر و 33 متر طول سگمنتها : 10متر
مساحت هر سگمنت : 290 متر مربع و 330 متر مربع
کارفرما : سازمان مهندسی و عمران شهر تهران
مشاور :D2 consulting Engineers / پژوهش عمران راهوار
پیمانکار اصلی : موسسه حرا
پیمانکار آب بندی و زهکشی : شرکت مانا صنعت بهین

معرفی پروژه

یکی از معضلات اصلی کلان شهر تهران اتلاف وقت و سپری شدن دقایق و بعضاً ساعاتی چند در ترافیک فرسایشی معابر و بزرگراهاست . از اینرو پیدا کردن راه حلی مناسب و مبتنی بر شرایط خاص شهر تهران بویژه عدم وجود فضای کافی جهت احداث معابر جدید با ظرفیت بالای ترافیکی از اهمیت بسزائی برخوردار است .
برهمین اساس احداث تونل نیایش با توجه به ویژگیهای خاص آن به عنوان مناسبترین روش برقراری ارتباط مستقیم بزرگراههای صدر و نیایش در دستور کار قرار گرفت .
تونل نیایش شامل 2 تونل اصلی شمالی و جنوبی با دهانه 29 متر و 33 متر جمعاً به طول ………….. متر و تونلهای دسترسی جمعاً به طول ………….. متر میباشد. همانگونه که اشاره شد این تونل بزرگراه طبقاتی صدر را با گذر از محدوده زیرین خیابانهای جردن ،ولی عصر وپارک ملت به بزرگراه نیایش متصل میکند که به همین علت زهکش و آب بندی تونل از الزامات اصلی کاربری مناسب این طرح بود . برهمین اساس طرح زهکشی و آب بندی تونل نیایش با تکیه بر بالاترین استانداردهای بین المللی و با استفاده از مطمئن ترین و کاملترین سیستم آب بندی در دنیا به اجرا درآمد.

 

دانلود PDF